استفاده از گوشی های هوشمند قبل از خواب خیلی مضر تر از آن است که فکر می کنید

واقعیت این روزها این است که خیلی از ما اوقات قبل از خواب را با گوشی موبایل، تبلت ویا تلویزیون سپری می کنیم. مطالعات دانشمندان نشان داده که صفحات الکترونیکی اثرات منفی زیادی روی خواب ما دارند. جا دارد نگران خوب خوابیدنمان باشیم.

طبق تحقیقات انجام شده در بیمارستان Brigham and Women’s ایالت ماساچوست، مطالعه و استفاده از گوشی های هوشمند قبل از خواب باعث افت شدید کیفیت خواب می شوند. فعالیت هایی از این دست، علاوه بر اینکه به خواب عمیق رفتن را دشوار می کند، تاثیر زیادی در روز بعد بر روی فرد خواهد داشت که باعث به خطر افتادن سلامتی می شود.

طی دو هفته مطالعه و تحقیق، از ۱۲ نفر شرکت کننده درخواست شد تا ۵ روز مداوم به مدت ۵ ساعت قبل از خواب از iPad استفاده کنند. سپس از آنها خواسته شد همان برنامه را با کتاب های کاغذی اجرا کنند. برای گروهی هم برنامه ای درست برعکس گروه اول ریخته شد به نحوی که ابتدا ۵ شب را با کتاب های کاغذی شروع کرده و سپس ۵ شب دوم را با iPad بگذرانند. در پایان شرکت کننده هایی که از iPad قبل از خواب استفاده کرده بودند خواب های با کیفیت پایین را تجربه کرده بودند. ترشح کم ملاتونین ( melatonin هورمونی است که به منظم شدن ریتم سوخت وساز بدن ما کمک می کند ) و همچنین دیر از خواب بیدار شدن و خستگی در روز بعد از دیگر عوارض استفاده از تجهیزات الکترونیکی قبل از خواب می باشد.

“مطالعات نشان داده است که نور حاصل از صفحات الکترونیکی در شب، خواب را شدیدا تحت تاثیر قرار می دهد و باعث بهم ریختگی سطح Melatonin می شود. این مطالعه نشان دهنده تفاوت فوق العاده زیاد بین مطالعه از روی کاغذ و مطالعه از روی تجهیزات الکترونیکی و عواقب آنها بر خواب شبانه است”

تحقیقات خواب ناکافی را موجب بروز مشکلات قلبی عروقی، اضافه وزن، دیابت و امثال اینها نیز می داند. همچنین گفته می شود که نور مصنوعی یکی از عوامل بهم ریختگی ملاتونین است و شایان ذکر است که بهم ریختگی طولانی مدت ملاتونین می تواند باعث افزایش خطر سرطان سینه ، سرطان روده و پروستات شود.

1-6-2015 6-28-19 PM

اولین و بهترین راه که دانشمندان توصیه کرده اند و محبوبیت آنچنانی هم ندارد، استفاده نکردن از صفحات LED و به طور کلی الکترونیکی قبل از خواب است. اما برای افرادی که ناگزیر به استفاده از تجهیزات الکترونیکی به هر دلیلی در شب هستند استفاده از فیلتر برای کنترل نور آبی ( Blue Light ) می تواند مفید باشد.

اگر ناگزیر به استفاده از لپ تاپ، تبلت یا گوشی تلفن همراه خود قبل از خواب هستید، از نرم افزار هایی استفاده کنید که نور آبی را برای شما بلاک کنند، تا نور آبی صفحات نمایشگر کمترین آسیب را برای شما داشته باشد. نرم افزار Flux گزینه خوبی برای کاربرهای MAC یا PC است. همچنین کاربران iDevice ها بعد از Jailbreak امکان استفاده از این نرم افزار را دارند (قبل از اقدام به نصب حتما راهنمای نرم افزار را مطالعه کنید).

کاربران دستگاه های با سیستم عامل اندروید راه حل های راحت تر و بیشتری را پیش رو دارند. Bluelight Filter for Eye Care و Twilight نرم افزار های خوبی هستند که به راحتی میتوانید نصب کنید و بهم ریختگی ملاتونین را به حداقل برسانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *